Tekst koji kasni nekoliko dana, tiče se teme – armiranje temelja. Shodno dinamici koju je postavio izvođač grubih građevinskih radova (firma GSV) i koja je impozantna, naravno i zbog toga što sam dobar dio dana na gradilištu, ne uspijevam baš promptno da sve tekstualno ispratim.
Naravno, trudim se da pravim foto i video zapise, što se nadam pratite na blog profilu na Instagramu, Linkedinu, Facebooku, Youtubeu i TikToku.
U prethodnom tekstu bilo je malo više riječi o samim iskopima temelja i školskim objašnjenjima šta su to i koje vrste stoje nama po projektu konstrukcije, odnosno statike.
Ukoliko vam je promakao, možete ga pročitati klikom na sljedeći link: Iskop temelja – osjećaj ne nevjerovatan!

Armiranje temelja – prvi dio – povrede na radu!
Ja ne bih bio ja, da se nisam na samom početku izgradnje kuće povrijedio! 🙂

Naime, kako je bilo na placu dosta armature – šipki, mreža, uzengija i šta još sve ne, bivajući u šorcu i kratkim patikama i čarapama, prošao sam kao bos po trnju. I može se reći platio danak neiskustvu.
Bilo je rakije na placu, dobijene o komšija čime sam odmah dezinfikovao ranu, ali zbog opasnosti od tetanusa, sam prihvatio i poslušao savjet da u što kraćem roku odem u Hitnu u Podgoricu, kako bih očistio ranu da valja, previo i primio one dvije injekcije.

Za mjesec dana me čeka revakcina protiv tetanusa, a nakon toga opet za godinu dana još jedna doza, posle čega sam miran period od dobrih pet godina.
Dok pišem ovaj tekst, radovi su uveliko odmakli, i bilo je još ogrebotina i krvi od armature, ali malo rakije je bilo dovoljno da stvar prođe kako treba.
Za mene je uslijedio dan odmora, doduše nevoljan moram priznati. 🙂

Armiranje temelja – drugi dio

Armiranje temelja i sama priprema za betoniranje trajali su nekoliko dana. Trebalo je zadovoljiti sve stavke propisane nadzornom kontrolom kako bi se stekli uslovi za ovaj sljedeći korak.
Trebalo je:
- Uraditi uzemljenje, shodno projektu, za šta je bio zadužen električar Rade Aksić;
- Izdići armaturu iznad tampona, za šta su korišćene betonske kockice;
- Očistiti tampon i armaturu, odnosno temelje u cjelosti, kako bi se uklonila sva zemlja koja je upala unutra tokom rada;
- Uraditi šalovanje rubnih djelova, i temelja samaca;
- Dotjerati cimenat i šljunak na imanje.
- Sačekati da prođe svetac 🙂

Uzemljenje
Kao što napisah u par redova iznad, električar Rade Aksić, dobio je naše povjerenje za elektroinstalacije na kući, pa je stoga prvi korak bio postavljanje stubnog ormara, o čemu ću pisati u budućnosti (čekamo CEDIS!), a drugi današnji bilo je uzemljenje , ili u narodu poznato i kao “utemeljivanje”.

Shodno projektu elektroinstalacija jake i slabe struje, koju je izradio Intecon – Petra Boškovića, u predmjeru investicije za stavku – Uzemljenje (Instalacija uzemljenja i gromobrana) temelja stoji okvirno 100m dužnih tzv. pocinčane trake Fe/Zn 25x4mm za temeljni uzemljivač.
U kompaniji Novi Volvox, u salonu elektromaterijala i rasvjete, našao sam šta je trebalo. A s obzirom na to da se Fe/Zn prodaje u buntovima koji se mjere na okvirnih 45kg, nama je trebalo 2 bunta, što kada se podijeli sa 0.8 (da se izrazi u metrima), da okvirnih 113m dužnih trake, čime nam je preteklo malo, a što ćemo kasnije iskoristiti za uzemljenje dovodnog kabla.


Shodno projektu, na nekoliko mjesta (na slici ispod vidite dio gdje će biti tehnička prostorija) ostavljen je vertikalni izlaz trake, neki za izlaz u zemlju kako li, a dva da idu kroz stubove do gromobrana.

Uopšteno o armaturi
Ko god je naišao na gradilište ili gledao projekat, bilo da se radi o školovanim inženjerima, do lokalnih mještana i komšija, imao je isti komentar – “Kao da gradite petospratnicu“. Moguće i da je firma koja radi statiku malo predimenzionirala iste, i da je sve ovo moglo biti i optimizovanije, međutim glava nas neće boljeti kada i ako jače zaljulja.

Tu su i buduća zidna platna, koja će “nositi” dvorišni dio kuće, a ako se zagledate vidjećete i tradicionalni konac kojim su spojene dvije ose, obilježene od strane geodeta tokom kolčenja objekta.
Sljedeći tekst na blogu o gradnji kuće, tretiraće betoniranje temelja, a za šta sada sa vama dijelim fotografiju prvih kolica betona, koja su usuta u temelje naše buduće kuće:

Živjeli!