Dvonedjeljni odmor prvobitno zamišljen tokom kraja jula i početka avgusta, razvukao se do čak kraja septembra, na šta je uticalo više faktora. Stoga bez dodatnog odugovlačenja, današnja tema je – šahta za vodomjer.
Povezani tekstovi
Dva ranija teksta povezana sa današnjom temom, koja bih predložio da prvo pročitate, ukoliko niste do sada:
- https://mojpovrataknaselo.me/pripreme-i-planiranje/plan-o-dovodenju-vode-na-plac-prikljucak-za-vodu/ – 11. novembar 2020;
Uvod
Ono što je prvobitno bilo zamišljeno da se uradi tokom avgusta, odloženo je za ove dane, zbog čega ćemo ući i u oktobar.
Naredni pripremni cilj u procesu izgradnje kuće jeste šahta za vodomjer, koja će uz povezani priključak za vodu na na gradsku vodovodnu cijev, donijeti našem placu najveće prirodno bogatstvo.
Upravo je u prethodnoj nedjelji, kroz saradnju sa partnerima iz kompanija Novi Volvox i Trend Inženjering, napravljena analiza potrebnih “sastojaka”, od kojih će biti sačinjena planirana investicija, dok je s druge strane Vodovod Danilovgrad dostavio uputstvo za izradu iste:
Šta je sve potrebno kako bi bila izrađena šahta za vodomjer
Za šahtu za vodomjer potrebno je više koraka i sadržalaca:
- Prvi od njih smo već ispoštovali, napravili smo iskop u potrebnim dimenzijama. Kako je preporučeno 150x150x150 veličina šahte, tako smo se odlučili da iskopamo po 200cm u svakom “smjeru” kako bi se moglo prići šahti, a kasnije praznine popuniti zemljom koje imamo za izvoz.
- Što se drugog koraka tiče – Sama šahta je betonska i tu su potrebni beton i armaturne mreže. Na šahti je potrebno ostaviti otvor (u skladu sa projektom) kako bi imali pristup vodomjeru koji se nalazi unutra. Kako i stoji u uputstvu, unutrašnje zidove je potrebno malterisati cementnim malterom, radi zaštite od prodiranja površinskih voda.
- U trećem koraku, kada dobijemo konstrukciju potrebno je izvršiti opremanje, pa ovdje integralno prenosim preporuku inženjera iz kompanije Novi Volvox, a koji je specijalizovan za vodovodni sektor:
“Što se tiče samog materijala koji možemo ponuditi, u našem novom salonu imamo kompletna rješenja za vodovod i kanalizaciju, od niskogradnje do unutrašnjih instalacija.
“Za priključak šahte na vodovodnu mrežu, potrebna je vodovodna cijev – najčešće je to HDPE, ili PEVG cijev (high density polyethylene – polietilen visoke gustine), dok su se ranije u velikoj mjeri koristile pocinčane cijevi koje takođe imamo u ponudi. U Novom Volvoxu nudimo visokokvalitetne HDPE cijevi proizvođača Weltplast.”
Pored cijevi, za priključak će biti potrebni fitinzi i priključni elementi a čiji izbor zavisi od same cijevi sa koje se kači cjevovod.
“Liveno-gvozdeni program priključnih elemenata radimo od proizvođača Armex, elektrofuzione i sučeone spojeve od Turan Borfit dok mesingane spojnice, propusne ventile za spajanje cijevi i priključenje na šaht radimo od proizvođača Fiting Novi Sad. Ventil kugle kao i slavine od renomiranih proizvođača Valvosanitaria Bugatti i Herz (Kovina).“
“Pored cijevi i sitnog priključnog materijala u našoj ponudi su i vodomjeri Insa sa propratnom opremom.”
“Šahtu je na kraju potrebno zatvoriti liveno-gvozdenim poklopcima koji se kod nas mogu pronaći od turskog proizvođača Istikamet.”
“Sve navedeno, dostupno je u novom salonu instalacija i rasvjete kompanije Novi Volvox, u ulici Vojislavljevića br. 81 u Podgorici (magistralni put kroz Dahnu/Zabjelo).”
Zahvalan na preporukama, i sam se se zaputio u salon. Naravno, prepuštajući stručnim konsultantima kao i izvođaču radova kompaniji Trend Inženjering glavnu riječ.
Zaključak
Nešto sporija dinamika postala je činilac na koji smo navikli, a svakako ni finansije ne dozvoljavaju brži rasplet i konkretizaciju.
Kako će glavni projekat sa fazama biti gotov tek krajem oktobra, ipak smo i dalje na vrijeme za sve.